***

25 September 2020
Friday
17.30

Studio Musica
at the Bulgaria Concert Hall

Presentation of the book
The Instrumental Concertos by Gheorghi Arnaoudov:
Surrealistic Rereadings of Musical History
by Iliya Gramatikoff

Artist:
Yasen Panov

Institute for the Study of the Arts - BAS, 2020
with the support of the Research Fund
at the Ministry of Education and Science

***
The festival is part of the Calendar of cultural events of Sofia Municipality
The Festival is recipient of the Europe for Festivals, Festivals for Europe label of the European Festival Association
Представяне на книгата

"Инструменталните концерти на Георги Арнаудов:
сюрреалистични препрочити на музикалната история"

Автор: Илия Граматиков / Художник: Ясен Панов

Луксозно издание от 400 страници в голям формат с над 250 илюстрации

С участието на Наташа Япова - музиколог, научен редактор на изданието

Издава: Институт за изследване на изкуствата - БАН

Книгата е обширна музикологична монография, разработена по изследователския проект "Съвременна музикална композиция, теория и философия", финансиран от Фонд "Научни изследвания" към МОН.

Събитието е с благотворителна цел - събраните средства ще бъдат дарени на ателие "Прегърни ме".


* * *

За книгата и събитието

"Инструменталните концерти на Георги Арнаудов: сюрреалистични препрочити на музикалната история" е музикологично изследване на творчеството на изтъкнатия български композитор с международна известност Георги Арнаудов, чиито произведения звучат на престижни сцени по цял свят - от Китай до Канада. Това е първа по рода си многоаспектна разработка, проблематизираща композиционните решения на Арнаудов в концертния жанр с акцент върху зрелите му концертни опуси, писани след 2007 година. В нея изследваните обекти са положени в максимално широк исторически хоризонт, разгърнат от епохата на зараждане на кончертатния тип композиционно мислене (преходния период на прага на ранния барок) до наши дни, с цел извеждане на специфичните характеристики на Арнаудовото тълкуване на жанра. Анализираните музикални опуси са положени в съответния им културен контекст чрез прокарване на смислови връзки с образци на изобразителното изкуство, литературни произведения и типични за други изкуства творчески практики. В изследването са предложени изследователска стратегия и музикологичен подход, съответни и релевантни на творческите интенции на композитора, както и на художествените особености на произведенията. Изведена е цялостна концепция за зрелия стил на автора както върху примера на основните обекти на изследване, така и върху други негови творби, анализирани на различни равнища и приведени като допълнителна аргументация към предложените тези. Въведен е понятиен апарат, назоваващ, типологизиращ и характеризиращ зрелия стил на автора, особеностите на индивидуалната му композиционна техника и спецификите на звуковата тъкан в творбите му.
Текстът е разработен в рамките на тригодишния изследователски проект "Съвременна музикална композиция, теория и философия", финансиран от Фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието и науката, и се издава от Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките. Научен редактор на изследването е изтъкнатият музиколог проф. д-р Наташа Япова - автор на многобройни разработки (книги, статии, учебни пособия и др.) и дългогодишен преподавател в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Коректор на текста е Пенка Камова.

Цялостният художествен проект на настоящото луксозно първо издание на книгата е дело на Ясен Панов. В рамките на петмесечен период той изготвя както графичния дизайн, така и над 250 специално направени за изданието илюстрации - колажи. Техният основен замисъл е да бъдат в непрестанен диалог с текста. Нещо повече, те дават визуален образ както на отделни ключови за изследването идеи, така и на духа на Арнаудовата музика.

Изданието е отпечатано в "Булгед" с любезното съдействие на Йоан Георгиев.

В официалното представяне на книгата в рамките на 51-вия Международен фестивал "Софийски музикални седмици" ще бъде предложен и богат илюстративен (визуален и музикален) материал. В събитието участие ще вземат авторът Илия Граматиков, художникът Ясен Панов, композиторът Георги Арнаудов и музикологът Наташа Япова.

Представянето ще бъде с благотворителна цел. 20 бройки от книгата с по 1 от само 50 тиражирани, индивидуално номерирани и подписани от художника и автора графики с избрана илюстрация от книгата ще бъдат предложени на гостите на събитието срещу дарение от минимум 200 лева (за книга с графика). Всички събрани средства ще бъдат предоставени на ателие "Прегърни ме", в което лишени от родителска грижа деца и младежи имат възможност да се докоснат до света на изкуството, да развиват своите творчески заложби, да получат шанс за по-добър живот. При възможност и желание от страна на гостите се приемат и дарения от по-голяма сума от обявената. Приемат се също и дарения от по-малки суми, но без възможност за получаване на книга. След изчерпване на 20-те благотворителни бройки с графика книгата ще бъде достъпна на цена от 150 лева, като тези средства ще бъдат използвани за отпечатване на втори тираж на изданието.


* * *

Из книгата

"Можем да си представим сюрреалистичния тонов паноптикум в Арнаудовата музика като звуков еквивалент на Борхесовата вселена, описана като безкрайна библиотека във вечността - едновременно измежду и отвъд историята; библиотека с безпределни шестоъгълни пространства с вентилационни шахти, с безбройни томове на всевъзможни езици и в безчетни варианти, със спираловидна стълба, виеща се нагоре и надолу, изчезвайки в далечината. В тази библиотека Арнаудов е както прилежен библиотекар, така и страстен читател, и вдъхновен писател, пренареждащ, препрочитащ и пренаписващ томове с причудливи истории, възникнали в творческото му въображение от провокиралите го текстове, образи, звуци, места, случки и какво ли още не сред откритото из етажите на историята нагоре и надолу по витата стълба или из посоките на света по неизбродимите пространства с рафтове на тази вселенска библиотека. И така в акта на пренаписващите препрочити, пречупен през личния светоглед и индивидуалния опит с историята, се случват небивалите срещи на призраци от различни епохи и музикалното съчленяване на въображаеми митични същества, калиграфски записани в тонови текстове и темброво изрисувани в звукови образи. И тъкмо в пренаписващите препрочити става възможно притеглянето на феномени из бездната на времето и безкрая на пространството в една непосредствена и автентична актуалност тук и сега; феномени, споделени като личен размисъл върху смисъла на преживяното в прочита - размисъл, подтикващ към нови и нови препрочити."


* * *

За автора

Илия Граматиков (р. 1984) е преподавател по история на музиката в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" (НМА). Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" със специалност пиано и НМА със специалностите хорово дирижиране и музикознание (профил музикална естетика). Впоследствие е приет като редовен докторант по история на музиката към катедра "История на музиката и етномузикология" на НМА. В рамките на докторантурата специализира в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена. През 2015 защитава докторска дисертация, въз основа на която издава първата си монография - "Пасионът през втората половина на XX век: композиторски решения на литургичния жанр". Книгата "Инструменталните концерти на Георги Арнаудов: сюрреалистични препрочити на музикалната история" е второто му мащабно изследване, с което се хабилитира като доцент в НМА. От 2017 е и гост-лектор в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През годините работи за БНР и БНТ, както и по многобройни образователни, изследователски и творчески проекти в сътрудничество с различни национални и международни институции. Научните му разработки са предимно върху съвременна музика. От 2014 се изявява също и като диригент на Дамския хор "Морфова - Прокопова". През 2011 става част от екипа, а от 2016 и артистичен директор на Международния фестивал за съвременна клавирна музика ppIANISSIMO.

За повече информация относно дейностите на Илия Граматиков - виж:
https://www.facebook.com/iliya.gramatikoff.official
http://www.ppianissimo.info/


* * *

За художника

Ясен Панов е роден през 1962 в Санкт Петербург (Русия). През 1991 завършва Националната художествена академия в София със специалност художествено оформление на книгата и графичен дизайн при професорите Румен Скорчев, Владислав Паскалев и Тодор Варджиев. През учебната 1991/1992 година преподава като асистент на проф. Паскалев в същата специалност. Оттогава до днес се занимава с оформление на вестници и списания, илюстрации, колажи, фотография, порцелан, стъкло, интериорен дизайн и реклама. Книгите, които го представят най-добре, са: първото издание на български език на епоса "Властелинът на пръстените" на Дж. Р. Р. Толкин (издателство "Народна култура"); сръбското, черногорското и китайското издание с илюстрации на "Хазарски речник" на Милорад Павич; книгите на двама от българските топ готвачи - Андре Токев и Емил Минев (издателство "Гурме"), както и книгата на Илия Граматиков "Инструменталните концерти на Георги Арнаудов: сюрреалистични препрочити на музикалната история", богато илюстрирана с над 250 колажа. Работил е и с издателствата "Спектър", "Иван Вазов", "Прозорец" и "Дерета". Като художник и арт директор е оформял периодичните издания "Лада", "Култура", "Постфактум", "Сол пипер", "Бакхус", "Меню", "ЕGO", "Gentleman" и "Glamour". Активно рисува и излага свои творби в галерии както в България, така и в различни страни из Европа.

За повече информация относно дейностите на Ясен Панов - виж:
https://www.facebook.com/yassen.panov
https://gourmethouse.bg/yassen-panov/

* * *

За "Прегърни ме"
(от Милена Нейова - писател, журналист и създател на ателието)

Създадохме ателие "Прегърни ме", за да дадем шанс на изоставените ни деца, за да им покажем живота, който им е отказан. Ателието е уютно и красиво място, което те посещават с радост.  Защото там са техните приятели - художници, артисти, музиканти, писатели и журналисти, с които заедно рисуват, четат книги, илюстрират приказки, майсторят парцалени кукли и копринени ангели. Учат се да могат. Учат се да вярват. Учат се да имат бъдеще.
Преди близо 10 години получих подарък от едно от нашите деца - картина с прикрепено към нея писмо: "Милена, знаеш, че не ме бива в говоренето и затова чрез тази не толкова хубава картина искам да ти благодаря. Ако не бяхте ти и Калина, кой знае какъв боклук щях да съм сега... Вие ми показахте какво е изкуство, приятел, родител, какво е да цениш, да вярваш, да уважаваш. Искам да знаете, че много ви обичам и благодаря на Бог, че ме срещна с вас. Благодаря и на вас за това, че се грижите за мен, че ми помагате, търпите и вярвате в мен. Много бих искал никога да не бях ви разочаровал. Искам да не ви разочаровам и занапред. Обичам ви и благодаря, че ви има."
Признавам, че има моменти, в които се чувстваме безсилни, че понякога надеждата отстъпва място на безсмислието... Но когато получиш такова писмо, разбираш, че търпението и вярата са дали резултат, че доброто е по-силно от злото, че е трябвало и трябва да продължиш по пътя, стискайки здраво в едната си ръка ръката на приятел, а в другата няколко отритнати, объркани деца, които ти вярват.

За повече информация относно ателие "Прегърни ме" - виж:
https://www.facebook.com/hugmebulgaria
http://www.pregarnime.org/



***